Filia Lipiny

Filia Muzeum Lalek z Pilzna w Lipinach położona jest przy głównym trakcie
komunikacyjnym A - 4 Tarnów - Dębica . 
Nie jest możliwe jadąc trasą A 4, nie zauważyć malowniczo położonej miniaturowej wsi inspirowanej Lipcami Reymontowskimi. 
Wieś jest wyjątkowa jest wsią w której tętni życie codzienne takie jak przed stu laty. Po polach i w zagrodach krzątają się gospodarze na łąkach pasą się krowy, kowal podkuwa konie, młyn miele zboże pełną parą. Wieś jest pełna bosonogich dzieci a w przydomowych ogródkach kręcą się gospodynie, kościół w niedzielę zapełnia się wiernymi. Karczma Jankiela pełna gospodarzy, którzy przy stołach omawiają sprawy związane z gospodarowaniem.

Unikatowym elementem wsi jest fragment żydowski z miniaturową synagogą w której można uczestniczyć w modłach szabatowych, oraz miniaturowym kirkutem. 
Za wsią taborem rozłożyli się cyganie. Powrót do tamtych czasów jest łatwiejszy dzięki bujnej roślinności oraz śpiewającym ptakom, które upodobały sobie ten zakątek. Z pomiędzy drzew wyłania się bryła bajkowego zamku, który jest centralnym punktem Bajkowego Ogrodu.

W budynku oprócz słynnej z dobrego jedzenia i 135 różnych smaków pierogów /i bezglutenowych/ "Gospody u Wiedźmy" można obejrzeć unikatową w skali kraju wystawę oryginalnych lalek japońskich.

W okresie zimowym filia Muzeum Lalek w Lipinach jest zamknięta. Zapraszamy do Gospody u Wiedźmy.